Dron wyścigowy – co to?

Drony wyścigowe – czym tak właściwe są?

Racer – dron wyścigowy. Nowy sport!

Czym jest dron wyścigowy można w prosty sposób wywnioskować z samej nazwy. Jest to po prostu model drona, który służy do ścigania i lotów na czas. To takie odpowiedniki bolidów formuły 1. Modele te są niewielkich rozmiarów bo około 180-250mm rozpiętości i ważą w granicy 500-600g. Wyposażone są w cztery silniki. Oczywiście tak jak w przypadku samochodów wyścigowych tak tutaj liczą się podzespoły – używa się silników 3F (trzy fazowych), które są wydajne i wysokoobrotowe. Pozostałe komponenty również są wysokiej jakości i tworzone z myślą o lotach wyczynowych. Często drona wyścigowego określa się mianem Racera (z ang. wyścigówka). Modelami takimi lata się również „dowolnie” czyli uprawia freestyle. Jest to równie, może nawet bardziej popularna forma latania tymi małymi copterami. Polega na wykonywaniu różnych ewolucji jak np. fikołki czy inne figury oraz lataniem w trudnym terenie np. między drzewami.

Wszystkie te loty odbywają się FPV (z nagielskiego First Person View) czyli widzimy obraz z drona na monitorze, na który patrzymy w czasie lotu. Każdy dron zaopatrzony jest w nadajnik wideo oraz kamerę. Sygnał wysyłany jest do naszej „stacji” np. monitora albo gogli i tam jest odbierany. Wyświetlany obraz sprawia wrażenie jakbyśmy sami bezpośrednio siedzieli w maszynie! I w taki sposób odbywa się sterowanie.

Jak wyglądają wyścigi?

W trakcie wyścigu w zawodach bierze udział w tym samym czasie od 3 do 8 osób. Każda posiada swój model. Zawodnicy siedzą obok siebie. Nadajniki wideo oraz do sterowania modelem pracują na różnych kanałach (częstotliwościach) aby nie zakłócały się wzajemnie.
Ułożony jest tor przeszkód z różnego rodzaju bramek oraz naturalnego ukształtowanie terenu jak drzewa czy opuszczone budynki. Aby nie pomylić trasy na ziemi kładzie się pachołki wyznaczające trasę. Przed przystąpieniem do lotu cała trasa jest omawiana aby każdy wiedział jak latać. Nie jest to tak proste jak wyścigi samochodów ponieważ tutaj dochodzi jeszcze przemieszczanie się w wysokości – a więc lot 3D. Najczęściej zawodnicy znają wcześniej ułożenie trasy i mogą je sobie przećwiczyć np. układając tak samo. Powierzchnie trasy są różnych wielkości, ale raczej nie są duże od około 100x100m do 500x500m.

Przykład filmu z wyścigów na najwyższym poziomie z skomplikowaną trasą :

 

A tak wyglądają loty freestylowe:

 

Konstrukcja – jak zbudowany jest Racer

Ogólnie konstrukcja coptera wyścigowego i freestylowego różni się ale niewiele.
W typowych racerach kładzie się nacisk na prędkość i niską wagę. W modelach freestylowych nie jest to tak ważne- liczą się zwrotność oraz wytrzymałość. Często do lotów w stylu dowolnym używa się lepszej jakości kamery do nagrywania – co zawsze wiąże się z większa wagą co wyklucza ją w lotach wyścigowych.

Drony wyścigowe składają się z tych samych elementów co większość quadrocopterów, na które przypada:

  1. Rama – z włókna węglowego wielkości 180-240mm
  2. Silniki – wysokoobrotowe wielkości 2204 – 2306
  3. Regulatory – inaczej ESC, służą do kontrolowania obrotów silnika. Najczęściej są wysoko prądowe 20-40A. Mogą być 4 osobno lub 4w1
  4. Śmigła – wiadomo 😉 zazwyczaj 3 łopatowe
  5. Kontroler – serce naszego coptera. Jest swojskim komputerem – ma wiele zadań w tym głównie odpowiada za stabilizację.
  6. Nadajnik wideo (VTX) – wysyła sygnał wideo
  7. Kamera – zapewnia podgląd i obraz
  8. Odbiornik (RX) – odbiera sygnał z nadajnika do sterowania
  9. Akumulator- źródło zasilania

Najważniejszy aspekt – umiejętności

Obecnie wszystko zmierza w trochę niewłaściwym kierunku. Wiele osób za bardzo skupia swoją uwagę  aby mieć produkty najnowsze, najmocniejsze i z różnymi zbędnymi „bajerami”

Najważniejsze są umiejętności i praktyka! Dla topowych zawodników kilka gram w modelu robi różnicę jednak dla nas początkujących i średnio zaawansowanych nie ma to najmniejszego znaczenia. Najlepsze wyniki osiągają osoby, które mają umiejętności nie sprzęt, jednak należy pamiętać, że w tym wszystkim chodzi o dobrą zabawę!

Aerial Sports League – liga amerykańska, działająca w zasadzie jako statup zrzeszający inwestorów, zawodników i inżynierów, który zasłynął z otwarcia w San Francisco kompleksu rozrywkowego o nazwie Drone Sports World, w którym odbywają się regularnie pokazy, wyścigi, a nawet walki dronów. Więcej na http://www.dsports.io/.